Tvorba počítačových programů je čistě lidská práce, ve které je možné všechny vztahy jasně popsat a kontrolovat.

Definice šílenství a podoba s kyber bezpečností

20 let a stále podobné problémy. To je divné.

"Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky."
      
                                                                                                                                                                                                                                                   Albert Einstein

Falšování otisků prstů - 1998

Už v roce 1998 jsem otestoval jak je možné zfalšovat otisk prstů. 

Princip je až nebezpečně snadný. Sejme se otisk prstu a podle této předlohy se pak na frézce na výrobu razítek vytvoří kopie otisku prstu. Následně s takovou kopii jednoho nebo více prstů můžete vytvářet falešné stopy na místě činu.

 S prací Policie ČR souvisel i v roce 2008 můj komentář a vysvětlení úniků z policejních spisů. Tuto reportáž najdete v archivu ČT dne 3. srpna 2008 v Událostech.

Víc v článku

 

 

Počítačová bezpečnost a spolehlivost IS má mnoho rovin. Banka, státní úřad nebo malá stavební firma mají každý jiné požadavky, ale i představu jak by měla počítačová (kyber) bezpečnost vypadat. 

Počítačové bezpečnosti se věnuji od 90. let minulého století. Za tu dobu jsem pomohl vypátrat několik skutečných hackerů a podvodníků. Při svém práci jsem už před více jak 10 lety říkal, že : 

- Uživatelé nejsou schopni se ubránit proti profesionálnímu útoku

- Uživatel není největší bezpečnostní slabina dnešních systémů

- Výrobci SW by měli být za své výrobky stejně odpovědní jako výrobci potravin, automobilů nebo letadel

 

Mé názory jsou již téměř 15 let stejné

Ekonom č.4 / 2004

V článku "Smrtonosné pasti" jsem pasl mimo jiné " Pro uloupení hesla se dobře hodí malý program, který snímá klávesnici /keylogger/. Zapisuje stisknuté klávesy a následně je předá svému pánovi. Můžete si počítač chránit způsoby, které jsme popsali, ale stále je třeba počítat s tím, že se objeví nějaký nový způsob, jak se dálkově přes internet do počítačů dostat. To již není úkol pro běžné uživatele, ale pro informatiky a projektanty služeb, ve kterých se hesla a digitální certifikáty používají."

 

Bankovnictví č.11/ 2006


V čísle 11 časopisu Bankovnictví jsem napsal "Informace o stále nově objevovaných chybách v počítačových programech , nových škodlivých programech a případy vykradených účtů názorně ukázaly, že běžní klienti se mohou stát obětí, i když mají počítač zabezpečený na průměrně dobré úrovni. Tuto skutečnost je třeba přijmout a hledat řešení v dalších oblastech spojených s provozem internetového bankovnictví, ale i jiných služeb založených na moderních technologiích.

 

ComputerWorld č.10/2013


V ComputerWorldu jsem napsal "Ještě nedávno jsem slyšel od jednoho konzultanta názor "Uživatel si má ohlídat svůj počítač a je za to odpovědný" Již před deseti lety jsem však tvrdil, že je to nesmysl a proti profesionálnímu útoku se uživatel ani firma neubrání."

 

ComputerWorld č.4/2014


V ComputerWorldu jsem napsal "Přestože se během posledních let rozšířil internet, přišlo několik verzí operačních systémů, vznikly a bouřlivě se rozšířily tablety a chytré telefony, tak problémy zůstaly skoro stejné. Uživatelé prý bez rozmyslu klikají na cokoliv na www stránkách, do počítače si prý nainstalují cokoliv co stáhnou, a nedokáží zabezpečit své počítače. Takový názor je velmi jednoduchý, chci říci laciný. Když něco nejsme schopni vyřešit nebo se nám do toho nechce, tak problém přeneseme na toho posledního v řadě.