Články a odborná vystoupení

 

obalka PR 07 4

Pokud chceme řešit etické a právní problémy Průmyslu 4.0, samořiditelných vozidel nebo umělé inteligence, musíme nejdříve vyřešit základy, na kterých tyto obory stojí.

 

Pan doktor Martin Maisner ve svém příspěvku v HN ze dne 30. 5. 2018 s názvem "Přichází čtvrtá průmyslová revoluce. Co na to zákony?" uvedl, že: "... stejně jako u všech technologií, které s sebou přinášejí zásadní změny, i zavádění umělé inteligence může nastolit mnoho etických, ale hlavně právních otázek."

Přetrvávající problémy

Ano, Průmysl 4.0 s sebou přináší mnoho nových výzev, otázek i sporných bodů, které je (případně bude) třeba vyřešit. Jenže při diskusích nad moderním pojmem Průmysl 4.0, nad robotizací výrobních a administrativních procesů jsme zapomněli na samotné základy oboru IT, tedy i Průmyslu 4.0 a umělé inteligence. Tím myslím software a odpovědnost za tento specifický výrobek.

Celý článek najdete na serveru iHNed.cz

 

Vzstoupení na konferenci

Programování je čistě lidská práce, žádná fyzika, žádná chemie. Když budeme na tvůrce software a celých informačních systémů stejně nároční jako jsme na výrobce letadel, automobilů nebo dětských hraček, tak se situace v oblasti bezpečnosti rychle zlepší.

Útok na firmu Hacking Team představuje obrovské riziko a vyvolává několik otázek. V případě virů se dá doba rozdělit na období před STUXNETem a po jeho zveřejnění. Na to samé se musíme připravit v případě Hacking Teamu a sofistikovaných útoků na informační systémy, mobily a IoT. Z uniklých dat nejsou nejdůležitější popisy jednotlivých slabin (zero-day) v Internet Exploreru, Flash nebo JAVA. Mnohem důležitější je know-how jak provádět skryté průniky s použitím různých exploitů.